Laura Roslin/pl:Laura Roslin

From Battlestar Wiki, the free, open content Battlestar Galactica encyclopedia and episode guide


Laura Roslin w momencie ataku Cylonów pełniła funkcję Sekretarza Edukacji. Następnie objęła stanowisko prezydenta Dwunastu Kolonii.

Tło

 • Roslin, niezamężna[1] była nauczycielka, pracowała wraz z Richardem Adarem, gdy ten był burmistrzem. Przez ponad dwadzieścia lat kariery politycznej udało jej się osiągnąć funkcję Sekretarza Edukacji.
 • Żonaty Adar oraz Roslin mieli romans[2] podczas strajku nauczycieli. Roslin była skłonna dogadać się ze strajkującymi, czemu Adar silnie się sprzeciwiał.
 • Roslin dowiedziała się, że podobnie, jak jej matka, cierpi na raka piersi. Diagnoza jest tym gorsza, że rak zdążył się już rozprzestrzenić.
 • Siedząc na Rządowym Placu, zaraz po rozmowie z lekarzem, Roslin zauważyła Gaiusa Baltara, sławnego naukowca, całującego atrakcyjną blondynkę. Nie zwróciła jednak na to większej uwagi.
 • Roslin udało się rozwiązać problem strajku nauczycieli, jednak zupełnie nie popierający jej metod Adar poprosił ją o złożenie rezygnacji. W odpowiedzi zaproponowała mu przemyślenie sprawy do czasu, gdy nie powróci ona z ceremonii demobilizacji Galactici.
 • Pomimo faktu zaprzysiężenia na prezydenta w bardzo niecodziennych i stresujących okolicznościach, Laura Roslin już na wstępnie udowodniła, że jest zarówno odporna, jak i odpowiednia do tej roli. Początkowo obdarzała Komandora Adamę graniczącym z trwogą respektem, bojąc się, że nie będzie darzył jej on zbyt dużym szacunkiem (Woda). Szybko jednak pokonała własne wątpliwości oraz obawy i stała się zdolna do podejmowania odpowiednich decyzji w odpowiednich chwilach, a nawet do osobistego postawienia się Adamie (Nie Ma Powrotu). Jest zawsze gotowa do stawiania bezpieczeństwa Floty na pierwszym miejscu, bez względu na koszty takiego zachowania („Ciało i Kość”, „Dom, Część I”, „Dom, Część II”, „Porzuć Swoje Troski, Część II”), pamiętając jednak o własnych ograniczeniach.
 • Roslin rzadko waha się przed podjęciem kontrowersyjnych decyzji bez konsultacji, a co za tym idzie często musi radzić sobie ze znacznymi konsekwencjami swych wyborów.

Historia

 • Po wzięciu udziału w ceremonii demobilizacji battlestara Galactica, gdy wieści o ataku Cylonów docierają także i do niej, Roslin rozpoczyna akcję ewakuacyjną unieruchomionych statków cywilnych znajdujących się w przestrzeni Caprici. Automatycznie rozsyłany sygnał Kodu Pomarańczowego, asygnuje Roslin na stanowisko prezydenta po tym, gdy Adar i inni wysocy urzędnicy rządowi są martwi lub pozbawieni wolności.
 • Roslin skutecznie przekonuje dowódcę Galactici, Komandora Williama Adamę, że samobójczy kontratak na Cylonów nie jest najlepszym pomysłem i należy raczej podjąć kroki zmierzające do ucieczki wraz z niewielką grupą niedobitków rasy ludzkiej z okupowanej przetrzeni.
 • Roslin i komandor Adama rozpoczynają wspólne rządzenie. Podczas gdy ona odpowiedzialna jest za całość cywilnego dowództwa nad pozostałymi przy życiu mieszkańcami Kolonii, Adama ma za zadanie podejmować wszelkie decyzje militarne (Miniserie). Jednakże linia podziału odpowiedzialności pomiędzy dwoma liderami nie zawsze jest widoczna. Roslin powołuje do życia nowy cywilny rząd oraz wskrzesza Radę.
 • Roslin wybiera leczenie chamallą, jako alternatywę dla diloxinu, pamiętając apatię matki podczas zażywania tego leku. Pozostawia swoją chorobę w sekrecie do czasu, gdy opowiada kapłance Eloshy o swoich wizjach dotyczących Kobolu, które spowodowane są kuracją. Elosha łączy je z Pytią i starożytną przepowiednią.
 • Po przeprowadzeniu śledztwa dotyczącego wizji Roslin przekonuje Por. Thrace do wykorzystania porwanego Raidera do powrotu na Capricę w poszukiwaniu Strzały Apollo, potencjalnego klucza do prawdziwej lokacji Ziemi.
 • W odwecie Adama dokonuje wojskowego zamachu stanu i osadza Roslin w areszcie na Galactice. Niedługo później zostaje postrzelony przez Sharon Valerii, pozostawiając Flotę w rękach Saula Tigha.
 • Ze swojej celi Roslin informuje w końcu Radę Dwunastu o swojej roli w Świętych Zwojach, czym zyskuje sobie znaczące cywilne poparcie dla własnej sprawy. Po ucieczce z Galactici, Roslin z pomocą politycznego rywala Toma Zareka zabiera jedną trzecią Floty z powrotem na Kobol w poszukiwaniu Grobowca. Starbuck spotyka Flotę Roslin z odzyskaną Strzałą i ryzykowna wyprawa na Kobol rozpoczyna się, wspomagana przez drugą kopię Sharon oraz Elsohę, która niedługo później ginie, pozostawiając Roslin samą z jej duchowymi problemami.
 • Wyleczony Komandor Adama zyskuje odświeżony pogląd na potrzebę Floty do pozostania jednością i odnajduje Roslin oraz jej grupę. Liderzy godzą się. ??? i ekipa odnajduje mapę i pierwszy drogowskaz w drodze do Ziemi.
 • Po tych wydarzeniach wzajemny szacunek Adamy i Roslin staje się silniejszy, podobnie, jak współpraca w zarządzaniu Flotą. Doradzają sobie wzajemnie i pomagają, jeśli zachodzi potrzeba.
 • Po militarnej konfrontacji pomiędzy Adamą a Admirał Cain, która mogła być katastroficzna w skutkach, Roslin zmusza ich do skoncentrowania się na istotniejszych sprawach. Na osobności Roslin mówi Adamia, że Cain, której władza może zagrozić przetrwaniu ludzkości, której oboje z takim zaangażowaniem bronili, musi zostać zabita, jeśli Adama i Flota mają przetrwać.
Roslin i Adama.
 • Po bitwie i śmierci Admirał Cain, Roslin, wątła z powodu swej choroby, awansuje Williama Adamę na admirała. Świeżo upieczony admirał składa na ustach pani prezydent pocałunek, pieczętując bardziej osobisty aspekt ich przyjaźni.
 • Roslin zostaje cudownie ocalona w wyniku przeszczepu komórek macierzystych[3] z płodu ludzko-cylońskiej hybrydy, co najwyraźniej likwiduje raka (Objawienie). Jednakże parę godzin przed operacją Roslin przypomina sobie swoje ostatnie dni na Caprice, w tym także atrakcyjną blondynkę przechadzającą się i całującą z Doktorem Baltarem, jej wiceprezydentem. Teraz udaje jej się rozpoznać w tej kobiecie Cylona.
 • Roslin powraca na stanowisko, w beznamiętny i gorliwy sposób wykonując swoje obowiązki, między innymi z zamiarem powstrzymania czarnego rynku. Musi radzić sobie z katastrofą, jaką była dla niej strata Billyego Keikeya oraz z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Po śmierci Billiego, Roslin przyjmuje Tory Foster na swoją asystentkę.
 • Decyzja Roslin o wprowadzeniu anty-aborcyjnego prawa w celu zwiększenia ilości urodzeń, komplikuje to, co wydawało się być łatwą reelekcją. Jej własny wiceprezydent, Dr Baltar, startuje do wyścigu o prezydenturę. Po narodzinach dziecka Agathonów, Roslin, w obawie zarówno o bezpieczeństwo dziecka, jak i o jego potencjalne znaczenie dla Cylonów, decyduje się na sfabrykowanie jego śmierci (Załadowanie).
 • Po odnalezieniu Nowej Caprici, Baltar używa tego odkrycia w celu przechylenia szali na swoją stronę. Roslin zezwala Foster na sfałszowanie wyników, ale oszustwo zostaje wykryte przez Por. Gaetę. Odwracając poprzednie role, Admirał Adama stawia czoło Roslin i podejmowanym przez nią działaniom. Przyznaje , że także nie lubi Baltara, ale nieugięcie twierdzi, że fałszując wybory – nawet w słusznej sprawie – stali by się przestępcami. Roslin wysłuchuje przyjaciela i zgadza się z nim, lecz nadal jest przekonana, że to błędny wybór i oddając zwycięstwo Baltarowi, po prostu się poddają. Pierwszym rozkazem Prezydenta Baltara po ujawnieniu poprawnych wyników jest nakaz rozpoczęcia kolonizacji na Nowej Caprice.
 • We wczesnych tygodniach kolonizacji, Roslin znajduje czas na relaks na Nowej Caprice. Spotyka się z Admirałem Adamą, który także stara się odprężyć. Dwójka przyjaciół urządza sobie przyjemną rozmowę o małych i nie-tak-małych sprawach. Bez skrępowania palą przy tym oraz piją, a następnie wspólnie wpatrują się w gwiazdy, pozwalając sobie na relaks, leżąc obok siebie na świeżym powietrzu. Roslin obawia się, że, pomimo tymczasowego komfortu i odprężenia, Cyloni mogą powrócić, miło jest jednak cieszyć się tym, co się ma ([[]]Niedokończone Sprawy).
Roslin jako nauczycielka na Nowej Caprice.
 • Rok na Nowej Caprice mija, a administracja Baltara staje się katastrofą, jakiej Roslin się obawiała. Roslin powraca do uczenia, prowadząc nową szkołę dla osadników. Pomaga jej w tym Maya, zajmująca się adoptowaną córeczką Isis (ukryta hybryda ludzko-cylońska). W ten sposób Roslin może wygodniej pilnować je obie.
 • 380 dnia po osiedleniu się na planecie, Cyloni odkrywają kolonię – tak, jak Roslin ostrzegała – i rozpoczynają okupację.
 • Roslin jest przynajmniej dwa razy aresztowana podczas okupacji i prawie zostaje zabita przez pluton egzekucyjny, uratowana jedynie przez akcję Ruchu Oporu Nowej Caprici (Przepaść). Później, podczas Bitwy o Nową Capricę, Rolsin opuszcza planetę na pokładzie Colonial One.
 • Po ucieczce, wiceprezydent Tom Zarek przyjmuje prezydenturę, ale zgadza się na wycofanie się po ponownym mianowaniu Roslin na prezydenta i powrót na stanowisko wice. Roslin udziela amnestii wszystkim we Flocie w odpowiedzi na ciche egzekucje niektórych osób, które kolaborowały z Cylonami i rozwiązując jakiekolwiek późniejsze procesy.
 • Relacje Roslin z Adamą i Agathonami stają się napięte, gdy Adama odkrywa, że Roslin ukryła cylońskie dziecko, Herę Agathon, bez jego wiedzy (Oko Jupitera).
 • Po odebraniu Baltara Cylonom, Roslin najpierw osobiście go przesłuchuje, a następnie umieszcza w areszcie.
 • Podczas procesu Baltara, Lee Adama konfrontuje z Roslin swoje podejrzenie, że prezydent znowu zażywa chamallę. Pomimo, że Roslin w milczeniu błaga go, żeby nie naciskał, Adama upiera się i zmusza ją do publicznego przyznania, że jej rak powrócił. Zawiedziona jego zachowaniem, przywołuje czasy, gdy byli przyjaciółmi i nazywała go „Kapitanem Apollo”.
 • Roslin ma wizję rozgrywającą się w Gmachu Opery na Kobolu, gdzie wraz z Sharon "Athena" Agathon gonią Herę Agathon, jednakże to Szóstka dostaje się do niej jako pierwsza. Później okazuje się, że Sharon także ma te wizje. Po wspólnej rozmowie, odwiedzają Szóstkę-Capricę, która niedowierzając, przyznaje, że ona też ich doświadczyła. Gdy Flota przybywa do Mgławicy Jońskiej, Roslin jest bliska utraty przytomności, najprawdopodobniej z powodu kolejnej wizji (Rozdroża, Część II).

Dodatkowe informacje

 • Postać Laury Roslin jest unikatowa w całej sadze Battlestar Galactica. Nie ma żadnego odpowiednika w Oryginalnym Serialu, w którym postać Prezydenta Adara jest zabita, a do kolejnych wyborów nie dochodzi. Roslin przyjmuje bardziej polityczno-duchowy aspekt dowództwa Komandora Adamy z Oryginalnego Serialu, podczas gdy William Adama reprezentuje militarną stronę komandora.
 • Wyleczenie Roslin w „Objawieniu” stoi w sprzeczności z wersem o „umierającym przywódcy” w Przepowiedni Pytyjskiej, pomimo, że wypełniła ona swoją rolę w Grobowcu Ateny. Tym niemniej, w „Rozdrożach, Części I”, przyznaje, że jej rak powrócił.
 • Aktora Mary McDonnell jest chyba najbardziej znana ze swojej roli w epickim filmie Tańczący z Wilkami z Kevinem Costnerem. Jej inną znaną rolą była Pierwsza Dama w Dniu Niepodległości, filmie, który (w mniej poważny sposób, niż Battlestar) przedstawia zarozumiałych pilotów myśliwców walczących z planującymi ludobójstwo wrogami z kosmosu.
 • W kontynuacji Oryginalnego Serialu autorstwa Singera i DeSanto, prezydent Mara odwiedza Galacticę mniej więcej w tym samym czasie, gdy robi to Laura Roslin – podczas ceremonii wycofania okrętu.
 • Okulary noszone przez postać są prawdziwymi okularami McDonnell.
 • Mianowanie Roslin na prezydenta Kolonii jest analogiczne do mianowania amerykańskiego prezydenta Geralda R. Forda, który został wiceprezydentem a następne prezydentem USA w wyniku sukcesji, a nie wyborów.

Przypisy

 1. W lutowym numerze Sci Fi Magazine, aktorka Mary McDonnel wykazuje, że - w nawiązaniu do biblii serialu, Roslin miała randki, ale nigdy nie wyszła za mąż. (Skany dostępne na Ramblings of a dorkish nature)
 2. Jak wynika z wywiadu z Mary McDonnell w TV Guide z grudnia 2005, Prezydent Adar, żonaty mężczyzna, miał romans z Roslin w tym właśnie okresie.
 3. W komentarzu do "Objawienia" Ron Moore przyznaje, że dłuższe wyjaśnienie wyleczenia Roslin zostało nagrane i tłumaczyło, że to właśnie komórki macierzyste były lekiem. Niemniej jednak, scena została usunięta, ponieważ obawiał się on, że będzie zbyt skomplikowana i uznana za tzw. technobabble. Biografia postaci na oficjalnej stronie Scifi.com także potwierdza, że komórki macierzyste z hybrydy były właściwym lekarstwem. Z tego powodu, Battlestar Wiki uznaje te dane za kanoniczne, jak informację znalezioną w usuniętych scenach.