Jeśli szukasz informacji o bohaterze Oryginalnego Serialu, przejdź na Adama (OS).
|
- Jeśli szukasz informacji o osobach, do których odnosi się zdrobnienie imienia William, przejdź na Bill (ujednoznacznienie).
William Adama, weteran Pierwszej Wojny Cylońskiej, pełni rolę dowódcy battlestara Galactica i jest zarazem najwyższym oficerem pozostałym we Flocie Kolonialnej.
Tło[edit]
- William Adama przyszedł na świad H5/21290 na Caprice, jako syn Josepha Adamy i Shannon Adamy. Dorastał w Qualai, małej nabrzeżnej mieścinie (Bohater). Jego ojciec był prawnikiem specjalizującym się w obronie i prawie obywatelskim („Lakmus”, „Bohater”). Matka była księgową (Bohater). Pierwsza Wojna Cylońska rozpoczęła się, gdy William był w wieku szkolnym (Razor Flashbacks, Episode 1).
- Podczas wojny Adama służył jako pilot Vipera, jego pierwszym przydziałem była Galactica (Razor Retrospekcje, Episode 1). Jego kod wywoławczy „Husker”[1] (ang. husk – łuska, łuskać) pochodzi najprawdopodobniej od niskiego, głębokiego głosu. Podczas służby na Galactice, miał romans z Jaycie McGavin (Razor Retrospekcje, Episode 1). Udowodnił, że jest utalentowanym pilotem, zestrzeliwując swojego pierwszego Cylona podczas swojej pierwszej walki, za co otrzymał pochwałę.
- Podczas ostatniego tygodnia wojny, Adama służył na Galactice, gdy okręt był okupowany przez siły cylońskie. W rozmowie ze swoim przyjacielem i innym weteranem, Saulem Tighiem, odwołał się do niebezpiecznej taktyki, za pomocą której Cyloni chcieli zwrócić siłę battlestara przeciwko niemu samemu. (Rozproszeni, usunięte sceny).
- Podczas pobytu na przepustce po zakończeniu wojny, Adama najął się do pracy jako członek załogi pokładowej na frachtowcu cywilnej floty kupieckiej. Tam spotkał Saula Tigha, który został jego długoletnim przyjacielem i kompanem.
- Adama ożenił się z Carolanne Adamą, której rodzina wywierała silny polityczny wpływ na podkomisję obrony i wpłynęła na przyznanie Adamie stanowiska we Flocie Kolonialnej. Adama (jako major) dwa lata później postarał się o podobne stanowisko dla Tigha.
- William i Carolanne Adama mieli dwóch synów, Lee i Zaka. Intensywna kariera Adamy i długi czas jaki spędzał poza domem podczas aktywnej służby źle wpływała na małżeństwo, co w efekcie doprowadziło do rozwodu.
- Starszy syn, Lee, podobnie, jak ojciec, złożył przysięgę na pilota Vipera. Młodszy, Zak - nie. Kara Thrace, instruktorka, a zarazem dziewczyna i kochanka Zaka, dopuściła go do egzaminu mimo jego wątpliwych umiejętności. Zak zginął podczas lotu operacyjnego. Jego śmierć stworzyła potężną przepaść pomiędzy Komandorem Adamą, a jego starszym synem na prawie trzy lata, dopóki Thrace nie przyznała się do swojej winy przed nimi oboma.
- Adama intensywnie awansował podczas pokoju, zdobywając posadę pierwszego oficera (XO) na battlestarze Columbia, a następnie dowódcy battlestara Valkyrie. Około sześciu lat przed Upadkiem Dwunastu Kolonii, został wyznaczony przez Admirała Cormana do eskorty niewykrywalnego zwiadowczego myśliwca przez Linię Rozejmu. Misja zakończyła się porażką i aby zapobiec wykryciu, Adama rozkazał zestrzelić statek oraz pilota. Od tego czasu czuł się winny, zarówno za zestrzelenie własnego pilota, jak i z powodu możliwości, iż jego akcja była przyczyną ataku Cylonów. Swoim działaniem Adama stracił wiele w oczach dowódców. Objął dowództwo nad Galacticą, co było szybką drogą do emerytury.
- Adama posiada rzadki zestaw cech przydatnych dobremu dowódcy: intuicję, umiejętność wzbudzania szacunku, łatwość nawiązywania dobrego kontaktu zarówno z personelem, jak i oficerami, inteligencję, silną wiarę we własne możliwości i zdolność przyjmowania rad. Te zalety powodują, że jego ludzie darzą go szacunkiem, mając wzgląd na niego we wszystkich swoich działaniach (Miniserie).
- Adama nie ufa politykom i jest niesamowicie lojalny w stosunku do tych, których uważa za rodzinę i przyjaciół, co czasem przysłania mu oczy na ich błędy i wykroczenia. Trudność z jaką przyjmuje asygnowanie Laury Roslin na prezydenta, tolerancja i spokój wobec wybryków Saula Tigha i upór z jakim dąży do uratowania Kary Thrace (Nie Ma Powrotu) – pokazują jego zawziętość i determinację, która nie wszystkim odpowiada.
- Adama jest ateistą i nie uznaje wierzeń religii Kolonialnej. Zaprzecza istnieniu bogów, jednak w pewnym momencie akceptuje fakt, że pisma mogą mieć związek z poszukiwaniami Ziemi.
- Istotne awanse i przydziały wybrane z 45-letniej kariery we Flocie Kolonialnej (Bohater):
- D6/1311 – pierwszy przydział: szwadron myśliwców battlestara Galactica
- E4/21312 – pochwała za zestrzelenie Cylona podczas pierwszej walki
- D5/21314 – po-rozejmowa przepustka
- R6/21317 – majtek we flocie kupieckiej oraz na międzykolonianych frachtowcach żeglugowych
- D1/21331 – ponowne powołanie do Floty
- D6/21337 – Major; battlestar Atlantia
- R8/21341 – Pierwszy Oficer (XO): battlestar Columbia
- C2/21348 – Komandor: battlestar Valkyrie
- C2/21348 – Komandor: battlestar Galactica
Historia[edit]
- Miniserie przedstawiają ostatnie dni służby Williama Adamy, jako dowódcy Galactici. Po około 50 latach historyczny okręt wojenny ma zostać zdemobilizowany i wycofany ze służby, a jednym z ostatnich zadań Adamy jest formalne przekazanie statku na ręce Kolonialnego Ministerstwa Edukacji. Ma ono przejąć pieczę nad tym żywym muzeum i edukacyjnym centrum upamiętniającym Pierwszą Wojnę.
- W ramach prezentu emerytalnego, kilkoro członków załogi Galena Tyrola odszukuje i restauruje starego Vipera Mark II Adamy.
- Pierwszą myślą Adamy na wiadomość o ponownym cylońskim ataku było „Martwi. Wszyscy jesteśmy martwi” (ang. „Dead. We’re all dead”) (Dom, Część II). Mimo tego oraz przypuszczalnej śmierci jego byłej żony w Caprica City, komandor podejmuje decyzję o poprowadzeniu resztek ludzkości do bezpiecznej przyszłości.
- Otrzymawszy informację o zniszczeniu Sztabu Floty na Picon i śmierci Admirała Nagali, Adama bez wahania przejmuje kontrolę nad Kolonialnymi i podejmuje kroki prowadzące do odpowiedzi na najazd Cylonów. Gdy Prezydent Roslin ukazuje mu bezsens walki przeciw przytłaczającym siłom wroga oraz pozostawienia najprawdopodobniej ostatnich 50 000 przedstawicieli ludzkiej rasy na pewną śmieć, zmienia zdanie. Przełączając się na bardziej taktyczne myślenie, decyduje się na takie działania, które utrzymają Flotę Kolonialną przynajmniej jeden krok przed cylońskim pościgiem.
- Już od samego początku rozumie, że mądrze jest dać każdemu ocalałemu powód do pokładania nadziei w lepszą przyszłość – powód pod postacią legendy o Ziemi. Roslin ma świadomość, że jest to oszustwo i informuje Adamę o tym, że może się to źle dla niego skończyć.
- Adama musi stawi czoło problemowi infiltracji Floty zarówno przez "ludzkie" wersje Cylonów, jak i protestujące paramilitarne terrorystyczne odłamy Floty. Komandor nieustannie redefiniuje granice działań wojskowego oraz cywilnego dowództwa. Mimo pewnych poważnych sprzeczności pomiędzy nim a Prezydent Roslin, dwójka ta zostaje później przyjaciółmi oraz bardzo wpływowymi liderami.
- Sharon Valerii, zaufany pilot Raptora, służąca pod rozkazami Adamy przez dwa lata, odkrywa swoją prawdziwą tożsamość uśpionego cylońskiego agenta, oddając do dowódcy dwa strzały z krytycznej odległości po przełomowej misji w pobliżu Kobolu. Cottle’owi udaje się uleczyć zadane obrażenia i przywrócić Adamę do życia, jednak psychika Adamy otrzymuje głębsze rany, gdy próbuje naprawić on szkody, które razem z pułkownikiem Tighiem wyrządzili Flocie, aresztując Prezydent Roslin. Nie mniejszym szokiem jest dla niego odkrycie istnienia drugiej kopii Valerii.
- Mimo że na początku Adama przyjmuje podobną do Tigha twardą wojskową postawę, rozmowa z Duallą pomaga mu zrozumieć, że, pomimo wielu problemów, Flota jest rodziną i musi trzymać się razem. Po odnalezieniu Grobowca Ateny wraz z Roslin oraz połączeniu rozbitej Floty, Adama stanowczo i publicznie zakopuje topór wojenny pomiędzy nim i Prezydent.
- Podejmując desperacki plan, Adama przyjmuje pomoc drugiej Valerii i ufa, że pomoże im ona odeprzeć potężną cylońską flotę (Lot Feniksa). Pomimo „odpychających” uczuć, jakie żywi do Cylonów, znajduje z Valerii wspólne cechy, posuwa się nawet do przeprosin po przykrym incydencie (Okręt Zmartwychwstanie, Część I).
- Adama ze stoickim spokojem akceptuje dowództwo Admirał Heleny Cain. Ostrożny wobec jej zachowania oraz jej załogi, Adama podąża za swoją własną zasadą: trzymaj się tego, co znasz, dopóki nie znajdziesz czegoś lepszego (Pegasus).
- Zdaje sobie sprawie z niezwykle totalitarnego stylu rządzenia Cain, gdy Admirał podejmuje kilka bardzo wątpliwych decyzji, co w efekcie doprowadza do otwartej militarnej próby sił pomiędzy dwoma dowódcami, dwoma okrętami. Podczas gdy konflikt jest chwilowo zażegnany Prezydent Roslin przekonuje Adamę, że Cain jest zagrożeniem dla obywateli i musi zostać wyeliminowana.
- Adama rezygnuje z morderstwa na Cain, gdy orientuje się, że stałby się tym samym potworem, za jakich Cyloni uważają ludzi, nie zdając sobie sprawy, że ona także uknuła jego zabójstwo.
- Po „wyręczeniu” Adamy przez Ginę, przechodząca ciężki etap choroby prezydent Roslin awansuje go do rangi Admirała. Adama składa na jej ustach prosty, czuły pocałunek, który Roslin oddaje pieczętując kolejną zmianę w ich burzliwych stosunkach (Okręt Zmartwychwstanie, Część II).
- Jego poszanowanie dla sprawiedliwości przejawia się dyskusji z Roslin na temat spisku związanego z jej ponowną elekcją. Roslin przyznaje, że spisek i fałszerstwo zaistniało, ale uważa, że katastrofa czeka ludzkość, jeśli Gaius Baltar obejmie stanowisko prezydenta. Adama zgadza się z tym, przekonuje ją jednak, że odpowiednim działaniem będzie przyznanie błędu w zliczaniu głosów, które ukryje spisek, dając jednak zwycięstwo Baltarowi.
- Gdy Cloud 9 i dwa inne statki zostają wysadzone w ostatnim akcie sabotażu podjętym przez Ginę, Adama jest sfrustrowany odmową nowego Prezydenta Baltara wobec śledztwa i zaczyna się zastanawiać, czy nie popełnił jednak błędu (Porzuć Swoje Troski, Część II).
Nowa Caprica i dalsze losy[edit]
- Rok później Adama dowodzi niedostatecznie obsadzoną Galacticą, będącą okrętem flagowym floty obronnej, składającej się ze wszystkich statków niechętnych, bądź niezdolnych do wylądowania na Nowej Caprice. Nosi teraz wąsy i najwidoczniej powrócił do palenia. Adama czuje się samotny, pozwoliwszy – pomimo początkowej odmowy – wielu bliskim mu osobom osadzić się na planecie. Ostatecznie udziela także Saulowi Tighowi oficjalnego urlopu, prosząc go o zabranie żony i osiedlenie się. Przyjaźń Adamy z Laurą Roslin pogłębia się, gdy spędzają wspólnie beztroski dzień podczas święta na planecie („Porzuć Swoje Troski, Część II”, „Niedokończone Sprawy”).
- Podczas tego roku, poprawiają się także jego relacje z Sharon "Athena" Agathon. Mimo że doceniał jej rady już wcześniej, nazywał ją „rzeczą” i w taki sposób traktował. Teraz jednak, będąc odseparowanym od innych ludzi, Adama zbliżył się do Agathon. Przeprowadza z nią kilka prywatnych, szczerych rozmów i pozwala jej na zainstalowanie w celi krzeseł, stołów oraz innych udogodnień. Athena staje się w pewnym sensie jego doradcą (Przepaść).
- Niedługo po odlocie Tigha, potężna cylońska flota dokonuje zmasowanego ataku na Nową Capricę. Po szybkiej dyskusji ze stacjonującym na Pegasusie synem, rozkazują flocie skok na koordynaty awaryjne. Wydając rozkaz, Adama dodaje: „Odchodzimy... ale wrócimy.” (ang. „We're leaving... but we'll be back.” ).
- Narastająca frustracja spowodowana brakiem planu oraz problemami na ćwiczeniach prowadzi Adamę do konfliktu z synem. Jest poirytowany tym, że Lee przybrał na wadze oraz stał się miękki i zarzuca mu to. Lee jest pragmatyczny i nie wierzy, że istnieje szansa na uratowanie ludzi z Nowej Caprici, zaś jego ojciec wykorzystuje siebie i innych do granic możliwości, sądząc, że to jego błędny osąd doprowadził do tej sytuacji.
- Tylko z powodu rozmowy z Sharon, wybacza sobie pozostawienie prawie wszystkich na planecie. Tłumaczy ona, że mając głęboki problem z samą sobą, musiała najpierw sobie wybaczyć, żeby przez niego przejść. Uważa, że rasa ludzka nie może przetrwać, jeśli Adama nie potrafi sobie wybaczyć.
- Mianuje Agathon na oficera, krótko po dokonaniu kontaktu z Ruchem Oporu Nowej Caprici, okazując jej pełne zaufanie. Sharon pyta go, skąd może wiedzieć, że go nie zdradzi. W odpowiedzi, Adama stwierdza, że nie może; po prostu w to wierzy. W końcu plan ratunku nabiera kształtów, jednak Adama decyduje wyruszyć nad Nową Capricę jedynie z Galacticą. Rozkazuje synowi przejąć ochronę nad Flotą, jeśli nie wróci. Pomimo różnicy zdań, żegnają się szczerze i wylewnie.
- Mimo ciężkich strat i utraty nadziei, Adamie udaje się doprowadzić plan ewakuacji do sukcesu. Niemały wkład ma w to niespodziewana pomoc Lee i Pegasusa w chwili największego załamania. Adama jest wysławiany i noszony na rękach przez załogę i cywili w akcie wdzięczności za ich uratowanie. Goli także wąsy, co jest symbolem nowego początku („Okupacja” aż do „Ucieczka, Część II”).
- Adama zostaje uhonorowany odznaczeniem (Medal of Distincion) za swoją 45-letią służbę we Flocie Kolonialnej. Dla niego jest pokuta za krzywdy wyrządzone w przeszłości i wiarę w to, że może być powodem Upadku Dwunastu Kolonii (Bohater).
- Z intencją złagodzenia panujących na Galctice emocji, Adama organizuje turniej bokserski, pozwalający wszystkim, bez względu na rangę, na rozładowanie frustracji. Sam także się dołącza, podejmując walkę z Szefem Tyrolem. Boleśnie pokonany, przyznaje, że dopuścił wszystkich zbyt blisko do siebie, co ostatecznie doprowadziło do rozłamu rodziny, jaką jest załoga, na Nowej Caprice. Przyrzeka nie popełnić tego błędu nigdy więcej (Niedokończone Sprawy).
- Po odkryciu Świątyni Pięciu na planecie alg, cztery cylońskie basestary wskakują na orbitę. Na Galactice odbywa się spotkanie z Cylonami, jednak Adama grozi zbombardowaniem planety przy użyciu atomówek, jeśli zostanie zmuszony. Przełamując patową sytuację, Cyloni wypuszczają w kierunku powierzchni sześć Ciężkich Raiderów. Adama rozkazuje otwarcie i uzbrojenie wyrzutni atmowych. Przeraża to Cylonów, którzy cofają pięć z sześciu statków, w odpowiedzi na co Adama wycofuje rozkaz („Oko Jupitera”, „Zachwyt”).
- Po ujęciu Gaiusa Baltara, Adama i President Roslin stają w obliczu dylematu, co zrobić z pojmanym. Próbują różnych metod przesłuchania - pozbawienia jedzenie oraz snu, gróźb a nawet specjalnego narkotyku – aby dowiedzieć się, jakie informacje posiadają Cyloni na temat położenia Ziemi. Adama miał już poprzednio doświadczenie z narkotykiem i po zasugerowaniu jego użycia, osobiście dokonuje przesłuchania, okazując swoją ciemną stronę (Zapomnieć o Zmartwieniach).
- W rocznicę swojego ślubu, Adama jest dręczony wspomnieniami o swojej byłej żonie. Zastanawia się też nad naturą swoich relacji z Roslin, nie dopuszczając, ze może się to przerodzić w związek. Jest także niepewny, jak powinien traktować swojego syna. Ma problem z wyznaniem mu swoich uczuć: „dumy, uporu i złości”, lecz także „?coming into his own”. Kocha syna, woli jednak rozmawiać z nim, jak admirał z podwładnym mu oficerem, wierząc, ze Lee wie, co czuje jego ojciec. Korzystając z rady Roslin, oferuje synowi organizację zbliżającego się procesu Baltara. Chociaż nie jest pewny, czy Lee będzie miał czas i ochotę, wręcza mu stare księgi prawnicze Josepha Adamy. Okazuje się także, że Adama wykonuje ćwiczenia pamięci, pozwalające mu zapamiętać imiona wszystkich członków jego załogi (Dzień z Życia).
- Przez przypadek, Adama zostaje wylosowany, jako jeden z sędziów prowadzących proces. Dwa tygodnie po śmierci Kary Thrace, jest nadal bardzo strapiony i roztrzęsiony, ponieważ uważał ją za córkę i w taki sposób o niej myśli. W złości niszczy swój budowany przez długi czas drewniany model statku. Po otrzymaniu rozkazu ochrony prawnika Baltara, Romo Lampkina, Lee nabiera ochoty na aktywne uczestniczenie w obronie Baltara, przeciw czemu jego ojciec gwałtownie protestuje. Oboje także, ?w natłoku mnóstwa zdarzeń, pozwalają na ?odejście uczucia straty po Starbuck (I Syn się Sprzeciwi). Prowadzi to ostatecznie do rozłamu pomiędzy ojcem i synem. Lee składa rezygnację, oddając odznaczenia majora, zaś Adama kwestionuje uczciwość syna po tym, jak Lee upokorzył jego przyjaciela Saula Tigha na rozprawie, nie rozumiejąc, jak można robić takie rzeczy w obronie zdrajcy (Rozdroża, Część I).
Dodatkowe informacje[edit]
- Adama (znane też jako Nazaret) jest nazwą dużego miasta w Etiopii. Nazwisko to jest także wariacją imienia Adam – pierwszego człowieka, według biblijnej Księgi Rodzaju. W hebrajskim, słowo wymawiane „Adama” oznacza ziemię.
- Grecki wyraz adamas (αδάμας) oznacza niezwyciężonego i jest etymologicznym przodkiem słowa diament.
- Edward James Olmos ma brązowe oczy, ale grając Williama Adamę nosi szkła kontaktowe, co sprawia, że oczy Adamy są niebieskie. Zabieg ten ma na celu upodobnienie do siebie Olmosa i Jamiego Bambera, który gra jego syna, Apollo.
- Bystrzy widzowie mogą kojarzyć Edwarda Jamesa Olmosa pojawiającego się na ekranie wraz z humanoidalnymi robotami jako Gaff w klasycznym filmie science fiction „Blade Runner”. Olmos jest także jedynym, obok gwiazdy Star Treka Williama Shatnera, aktorem, który miał zaszczyt zarówno dowodzić fikcyjnym okrętem bojowym, jak i grać oficera policji w popularnym w latach 80-tych filmie o glinach („Miami Vice” dla Olmosa, „T.J. Hooker” dla Shatnera).
Przypisy[edit]
- ↑ Kod wywoławczy Adamy jest błędnie określony jako "Husher" w książce opisującej wydarzenia z Miniserii.